POWIATOWA – Miesięcznik prywatny. Ukazuje się na terenie powiatu międzyrzeckiego.
- 21 LAT MINĘŁO! 2 kwietnia 1999 roku ukazał się pierwszy numer miesięcznika, którego wydanie zbiegło się z reformą samorządową i powołaniem powiatu międzyrzeckiego. Pierwszym naczelnym został Antoni Tkocz, a od 3 kwietnia 2000 roku do chwili obecnej Izabela Stopyra.
Historia Powiatowej jest bogata w wydarzenia i inicjatywy. Analizując minione lata mogę powiedzieć, że byliśmy ambitni i podejmowaliśmy szereg działań, żeby zaistnieć w naszej małej ojczyźnie.
- „Złote szpalty” – w konkursie prasy lokalnej ogłoszonym przez SDRP: w 2001 roku zajęliśmy I miejsce, a w 2002 roku III miejsce (w następnych latach nie było informacji o konkursach).
- Ogólnopolski konkurs dla gazet lokalnych mających największy wpływ na kształtowanie świadomości proekologicznej społeczeństwa ogłoszony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: w 2001 r. zajęliśmy I miejsce, w 2004 r. – II miejsce, w 2005 roku – I miejsce. (Zawsze na szczeblu centralnym i szkoda, że już takich konkursów nie ogłaszają). Cenne i pomocne w konkursach były artykuły Jarosława Szałaty, Andrzeja Meissnera, Gertrudy Szewczuk i Roberta Knutelskiego.
- Ogłosiliśmy plebiscyt na Osobowość Roku 2010 Powiatu Międzyrzeckiego, w którym czytelnicy przyznali ten zaszczytny tytuł Zenonowi Krukowskiemu, ks. Marianowi Kotowi i Aleksandrowi Zielonce. Uroczystość pod patronatem starosty Grzegorza Gabryelskiego miała bardzo uroczysty charakter.
- Na apel Rady Powiatu zgłosiliśmy kandydatury Aleksandra Zielonki, Jana J. Krajniaka, Jacka Baczyńskiego i Marcelego Tureczka, którzy zostali Honorowymi Obywatelami Powiatu. Wszyscy gościli na naszych łamach.
- Przeprowadziliśmy 10 edycji plebiscytu na Najlepszego Sportowca Powiatu i Trenera Roku pod honorowym patronatem starosty Grzegorza Gabryelskiego. (Organizator Jerzy Rudnicki)
- Niezwykle cenne były artykuły dr. Jana J. Krajniaka, dzięki którym czytelnicy poznali jeziora, rzeki, szlaki turystyczne i piękną przyrodę ziemi międzyrzeckiej. Dla mnie osobiście najważniejszą inicjatywą była zakończona sukcesem 29 lutego 2012 roku batalia o nadanie międzyrzeckiemu muzeum imienia Alfa Kowalskiego. Pomysł Mariana Wieczorka - międzyrzeczanina mieszkającego obecnie w Poznaniu – sprawił, że w tomach ZEMI MIĘDZYRZECKIEJ W PRZESZŁOŚCI ukazuje się słownik zawierający biogramy zasłużonych dla powiatu ludzi różnych profesji, których sylwetki i dokonania prezentowaliśmy w Powiatowej. Sybiracy na Ziemi Międzyrzeckiej – Antologia wspomnień i tekstów –to publikacja tekstów z Powiatowej, którą wydała Biblioteka Miasta i Gminy Trzciel. Nasi redakcyjni koledzy – Tomasz Jarmoliński i Jan Wiśniewski otrzymali wyróżnienia w konkursie Oddziału lubuskiego SDRP - Dziennikarz Roku 2016.
Powiat tworzy sześć gmin, różnych środowiskowo i kulturowo. W każdym numerze przedstawiamy sprawy społeczne, wydarzenia kulturalne, wiadomości ze szkół, starostwa, USC, ratusza, policji, są rozmowy z ciekawymi ludźmi. Jest horoskop, krzyżówka i dużo sportu.
Zespół w ciągu 21 lat zmieniał się. Stanowimy wspaniałą rodzinę, przyjaźnimy się, lubimy i rozumiemy, a jeżeli czasem się sprzeczamy, to są to różnice zdań konstruktywne. I na przekór wszystkim, którzy nie życzą nam dobrze – nadal jesteśmy. I jeszcze jedno - przez 21 lat staraliśmy się być apolityczni i obiektywnie relacjonować wydarzenia w powiecie. Chcemy, żeby nasze informacje zawsze były dalekie od zapiekłości i polskiego piekła, którego mamy w kraju dostatek.
IZABELA STOPYRA
redaktor naczelna